Ayahuasca
Wydarzenia które rozgrywają się podczas szamańskiej lub religijnej sesji Ayahuaski mają najczęściej wymiar indywidualnego wewnętrznego procesu i wymykają się tradycyjnemu opisowi. Szamani twierdzą, że ich ceremonie polegają na otwieraniu ludzi na inne wymiary rzeczywistości, w których mogą spotkać się z duchami, osobami zmarłymi lub zanurzyć się w świecie własnych wizualizacji.

Uczestnicy sesji konfrontują się także ze swoimi lękami, fobiami lub dręczącymi ich problemami, gdyż pojawiające się w stanie transu wizje i sny w błyskawiczny sposób docierając do istoty kłopotów. Duch amazońskiej rośliny nawiązuje kontakt z duszą pijącego ayahuaskę i razem przygotowują dla niego odpowiednie przeżycia i terapię. A poprzez świadome opuszczenie ciała fizycznego otwierają także percepcję człowieka na przyjęcie nieskończoności form energetycznych, w które przyobleka się życie.?- Moim zdaniem ayahuasca harmonizuje przestrzeń pomiędzy ciałem energetycznym, fizycznym, a duszą czyli tym wszystkim, co jest poza naszym normalnym postrzeganiem – mówi Salvador. – Towarzyszy temu rodzaj przyspieszenia energetycznego i uczucie ciepła, które powstaje na skutek wydzielania się większej ilości hormonów.

W dalszej fazie ceremonii (najczęściej już po zwymiotowaniu nadmiaru wywaru) pojawiają się wizualizacje. Przed oczami uczestników sesji przewijają się ich życia, osoby zmarłe, kolory, lub istoty duchowe. I chociaż nikt nie traci świadomości to najczęściej zatraca się poczucie czasu. Podobne doświadczenia zdarzają się czasem w stanie głębokiej medytacji.? Zdaniem Marka Kukułki zaliczenie ayahuaski do narkotycznych używek jest nieporozumieniem, albowiem właśnie ?wino duszy? ma bardzo silne działanie detoksykacyjne i pomaga w uwolnieniu się od wszelkich nałogów (stosowane w Japonii i innych krajach). Liana wpływa także pozytywnie na ludzki organizm uwalniając go od wszelkiego rodzaju pasożytów takich jak tasiemce czy glisty.
– Po pierwszej sesji ayahuaski uwolniłem się od polipa jelita grubego, a na dodatek pojawiła się we mnie pewność siebie, której wcześniej nie miałem – mówi terapeuta.
– Ta zmiana w psychice bardzo mnie pozytywnie zaskoczyła, albowiem spotykałem się wcześniej z wieloma znanymi szamanami i terapeutami biorąc udział w ich warsztatach lub indywidualnych sesjach. Ludzie potrzebują niezwykłego przeżycia, które pomoże im otworzyć się i być gotowymi na naprawę własnej psychiki lub zdrowia. ?wysłuchał i spolszczył Włodzimierz Adam Osiński.

AYAHUASCA (Banisteriopsis caapi), nazywana także ?winem duszy? lub ?napojem duchów?. Od setek lat stosowana przez południowoamerykańskich szamanów i ayahuasqero w celach rytualnych, terapeutycznych i leczniczych. Podczas sesji ayahuaski napój spożywa szaman i jego pacjent w celu wejścia w trans i doświadczenia wizji mających wyjaśnić problem, podać lekarstwo na daną chorobę lub uzyskać rozwiązania dotyczące klątw lub czarnej magii. Stosowana także podczas obrzędów religijnych przez kościoły ayahuascowe takie jak Santo Daime uznane za legalne przez rząd Brazylii.

Czwarty Wymiar, wrzesień 2010